Biblioteka

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów, nauczycieli,  rodziców i   pracowników szkoły codziennie w  godzinach   od 8.00 do 14.00.

Biblioteka udostępnia swoje zbiory również na okres ferii i wakacji.

 PRACOWNIK BIBLIOTEKI:

Ewa Katarzyna Tobiś

kontakt: biblioteka@sp3.praszka.pl

Drodzy Uczniowie, drodzy Rodzice!
Z przyjemnością informujemy, że Szkoła Podstawowa nr 3 im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Praszce została beneficjentem „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” na lata 2021-2025 i uzyskała rządowe wsparcie finansowe w wysokości 15 tysięcy złotych (12 tysięcy złotych z dotacji oraz 3 tysiące złotych z Urzędu Miasta w Praszce) przeznaczone na zakup książek.
W związku z tym zwracamy się z prośbą o pomoc w stworzeniu listy zakupowej nowości wydawniczych do naszej szkolnej biblioteki. Podajcie tytuły książek/serii wydawniczych, które polecacie, które warto przeczytać, lub które chcielibyście, by znalazły się w naszej bibliotece. Na Wasze propozycje czekamy do 10. czerwca 2022 roku – w tym celu prosimy o wypełnienie ankiety (link poniżej). Propozycje pożądanych tytułów można również wysyłać bezpośrednio do koordynatora projektu pani Ewy Katarzyny Tobiś przez dziennik elektroniczny.

                      Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa 1 A czyta wybrane wiersze J. Tuwima-“Lokomotywa”.

 

 

Uczniowie klasy 1B w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa przygotowali prezentację wiersza “Lokomotywa” J. TUWIMA wykonując ciekawe, kolorowe obrazki: lokomotywy i wagoników. Wspaniale bawili się śpiewając piosenkę: “Jedzie pociąg”.

 

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasy IIa przeczytali wiersze Jana Brzechwy, których bohaterami są zwierzęta oraz wykonali piękne figurki zwierząt z plasteliny.

 

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa II b realizowała projekt “W ZOO PANA BRZECHWY”. Uczniowie przeczytali wiersze Jana Brzechwy o zwierzętach oraz wykonali makietę zoo.

📚”Magia czytania” – klasa 3a.
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie z klasy 3a przeczytali w grupach wiersz “Kaczka dziwaczka” Jana Brzechwy i wykonali do wiersza ilustracje.📖🖼️

Na początku października klasa III b brała udział w realizacji projektu promującego czytelnictwo – MAGIA CZYTANIA. Podczas spotkania w bibliotece szkolnej czytaliśmy fragmenty baśni i bajek polskich pisarzy dla dzieci. Potem wykonaliśmy makiety ilustrujące poznane książki, zrobiliśmy z kasztanów, szyszek, orzechów i papieru oraz owoców dyni postacie krasnoludków, Kopciuszka z karocą z dyni, Kopciuszka w pięknej balowej sukience. Wszystkie prace możemy podziwiać w szkolnej bibliotece. Zajęcia pozwoliły rozwijać naszą kreatywność oraz wrażliwość artystyczną. Zajęcia bardzo nam się podobały dlatego będziemy je kontynuować przez cały rok.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie kl. IV A zrealizowali zadanie pod hasłem “Moja ulubiona książka”. Na zajęciach czytaliśmy wybrane fragmenty swoich ulubionych pozycji książkowych. Następnie odgadywaliśmy tytuły naszych ulubionych książek a jako podsumowanie uczniowie przedstawili swoje krótkie recenzje zachęcając tym innych do sięgnięcia po te właśnie książki.

 

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa IV b realizowała projekt “Zaczytana Trójeczka”. Najpierw uczniowie udali się do biblioteki szkolnej. Zapoznali się z nowinkami książkowymi, sięgnęli po tytuły, które ich zaciekawiły. Następnie w czytelni opowiadali o swoich spotkaniach z ulubionymi bohaterami literackimi. Kolejnym krokiem było zareklamowanie ulubionej książki. Warto czytać, bo czytanie rozwija naszą wyobraźnię.

 

Uczniowie klasy 5a piątkowy wieczór spędzili w szkole.😊 Celem spotkania było podsumowanie projektu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, ale także wspólna zabawa i integracja. Uczniowie wcześniej mieli zastanowić się kto jest ich ulubionym bohaterem książkowym i przygotować jego charakterystykę w dowolnej formie. Uczniowie dyskutowali na temat jednego z ulubionych bohaterów – Pinokia, wskazując jego dobre i złe cechy. Wspolnie doszli do wniosku, że pracując nad sobą, można się zmienić i być coraz lepszym człowiekiem. Po dyskusji rozpoczęła się wspólna zabawa.

W ramach udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa klasa VB udała się do biblioteki szkolnej w celu szukania bohatera książki , który stanie się inspiracją do wykonania zadania. Przebrani za postaci książek uczniowie umilili czas najmłodszym przeprowadzając zabawę „ Jakim bohaterem książki jestem ?”.

  

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa VIa realizowała projekt “Czytanie jest zawsze w modzie i na czasie”. Uczniowie udali się do biblioteki szkolnej i tam zapoznali się nowościami jakie proponuje biblioteka, wypożyczyli interesujące ich pozycje. Następnie podczas spaceru w parku czytali ulubione książki i wymieniali się spostrzeżeniami na temat bohaterów.
Warto czytać wszędzie, zawsze jest odpowiedni czas i miejsce na dobrą książkę.

“Czytanie  jest ok!” – takie hasło przyświecało klasie VIb w czasie realizacji projektu promującego czytelnictwo (“Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0”). Uczniowie bardzo ambitnie podeszli do zadania, na wyścigi wymyślali zalety płynące z czytania. Przygotowali też listę przeczytanych przez nich książek ze zbiorów naszej szkolnej Biblioteki, które polecają innym.  Wykazali się kreatywnością przenosząc swoje pomysły na plakaty.  

W dniu 26 października w godzinach południowych wraz z klasą VIIIa wybraliśmy się w ramach projektu „Z książką w plecaku” na łąkę za kościołem na Makowym Wzgórzu. Postanowiliśmy udać się właśnie tam, ponieważ na różnych łąkach i polach jest idealny nastrój do czytania książek. Pogoda nam sprzyjała. Wiał ciepły, jesienny wiatr i było przyjemnie.

Wszyscy czytali ciekawe książki takie jak: przygodowe, fantastyczne i historyczne. Znalazły się też kryminały.

8b w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 📚

Projekt czytelniczy

Klasa 1 A wzięła udział w projekcie czytelniczym, którego celem było zachęcenie uczniów do czytania i zintegrowania społeczności szkolnej. Założeniem projektu było również inicjowanie aktywności uczniów i realizowanie ich pomysłów. Dzieci po wysłuchaniu fragmentów bajki o zwierzętach “Na ratunek Zielonej Dolinie” (Renata Opala) wykonały zakładki do książek-technika dowolna. Rezultatem projektu jest popularyzacja czytania i większa frekwencja w bibliotece.
 

Projekt czytelniczy realizowany w klasie I B

W ramach projektu czytelniczego mającego na celu zwiększenie zainteresowania czytelnictwem uczniowie klasy I B z inicjatywy wychowawcy podejmowali różne działania :
– prezentowali przyniesione przez siebie bajki , omawiając ich fragmenty,
– czytali fragmenty ulubionych książeczek z bajkami,
– wykonywali zakładki do książek ,kształtując poczucie szacunku do książek,- uczestniczyli w konkursie plastycznym na najładniejszą zakładkę,
– przez kilkanaście dni samodzielnie czytali wybrany tekst ,a fakt ten odnotowywali w karcie czytelnika ( kolorując płatki kwiatka), rodzice zaś potwierdzali czytanie dzieci swoim podpisem ,
– wykonali prace plastyczne , przedstawiając najciekawsze wydarzenia z książeczek
– wykonali kukiełki i odgrywali fragmenty wydarzeń z ulubionych bajek,
– przedstawili teatr cieni z sylwetami przedstawiającymi postaci bohaterów z ulubionych książeczek dla dzieci,
– uczestniczyli w wycieczce do Biblioteki Miejskiej , której celem było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, oraz wyrabianie u dzieci nawyku korzystania ze zbiorów bibliotecznych .

Konkurs czytelniczy pod hasłem „Myślę, więc czytam” został zorganizowany w dniu 28.10.2019 dla uczniów klasy IIa w ramach realizacji projektu czytelniczego związanego z wymogami NPRCz.
W konkursie wzięło udział 19 uczniów z klasy 2a. Ich zadaniem było przeczytanie fragmentu wskazanego tekstu.
I miejsce zdobyła Martyna Kokot.
II miejsce zdobył Wojciech Gaj
III miejsce Dawid Kubiak.
Konkurs dostarczył dzieciom dobrej rozrywki i wyrobił w nich umiejętność współdziałania i rywalizacji.
Dodatkowo w ramach projektu uczniowie wykonali piękne, kolorowe zakładki do swoich książek.

Uczniowie klasy IIB wzięli udział w projekcie czytelniczym, którego celem jest promowanie wśród dzieci czytelnictwa.
Udział w projekcie pokazał dzieciom, że czytanie książek bawi, uczy i przede wszystkim pozwala wypełnić ich wolny czas. Miał on również na celu zachęcić uczniów do tego, aby samodzielnie sięgali po książkę.
W ramach projektu uczniowie zaprojektowali i samodzielnie wykonali piękne, kolorowe zakładki, które mają im posłużyć podczas czytania. Dodatkowo, aby do czytania zachęcić tych, którzy nie potrafią jeszcze robić tego samodzielnie uczniowie nagrali wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa”, który następnie zaprezentowali w młodszych klasach.
W ramach zajęć plastycznych wykonali również makiety lokomotywy, o której mowa był w wierszu.
Dla wszystkich był to mile spędzony czas. Widać było ogromne zaangażowanie uczniów i radość z wykonanych zadań.

W ramach realizacji projektu czytelniczego 22 października br. w bibliotece szkolnej zostało zorganizowane spotkanie uczniów klasy III a z Panem Jerzym Jagiełą, pracownikiem Straży Miejskiej w Praszce. Mottem spotkanie było: „Zgadnij, z jakiej jestem książki”. Pan Jerzy czytał fragmenty utworów, a uczniowie odgadywali z jakiej książki one pochodzą. Okazało się, że trzecioklasiści bezbłędnie poradzili sobie z zadaniem, ponieważ podawali nie tylko tytuły książek, ale również wymieniali głównych bohaterów i autorów.

Na spotkanie została zaproszona Dyrektor Szkoły Pani Patrycja Belka. Nasza Dyrektorka świetnie zdała egzamin ze znajomości lektur szkolnych z czasów swojego dzieciństwa. Spotkanie w bibliotece szkolnej przebiegało w miłej i bajecznej atmosferze. Dziękujemy Panu Jerzemu Jagiele i Pani Dyrektor Patrycji Belce za przyjęcie zaproszenia .

Realizacja projektu czytelniczego „Zgadnij, z jakiej jestem książki” w klasie III a przebiegała w trzech etapach:

a) wykonanie zakładek do książek,

b) odgadywanie z jakiej jestem książki,

c) lepienie z plasteliny wybranych postaci z ulubionych książek.

Mamy nadzieję, że wszystkie przedsięwzięcia, które zostały podjęte w ramach realizacji powyższego projektu przyczynią się do popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zintegrują społeczność szkolną , zainicjują aktywność uczniów oraz pozwolą im realizować własne pomysły i marzenia. Uczniowie klasy III a wraz z wychowawczynią Gabrielą Nalichowską


W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa III b zrealizowała projekt czytelniczy: “Zgadnij, z jakiej jestem książki?” Podczas zajęć uczniowie prezentowali swoje ulubione książki. Opowiadali o bohaterach, przygodach w nich zawartych. Na kolejnych zajęciach każdy z uczniów wykonał zakładkę do książki, a także kukiełkę. Postacie kukiełkowe wykonane przez uczniów są wystawą w bibliotece szkolnej. Zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości, a jednocześnie przypomniały jak ważne są książki i że warto po nie często sięgać.

klasa 5 a w ramach projekt czytelniczego zrealizowała temat ” Opowieści z Narnii”- podróż w świat fantazji. Uczniowie na lekcji wychowawczej w ramach projektu wykonali plakat, na którym w sposób kreatywny przedstawili świat fantazji.

Kl. 6a w ramach projektu czytelniczego zrealizowała temat ” Podróże po literaturze”. Uczniowie prezentowali ulubione książki, recenzowali je i zachęcali kolegów do ich przeczytania. Przygotowali również plakaty i gry planszowe w oparciu o przeczytane utwory. Gry cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów.

24 uczniów klasy VI b SP 3 w Praszce pod kierunkiem wychowawcy Małgorzaty Krysiak brało udział w projekcie „Podróże z literaturą” mającym na celu rozwijanie edukacji czytelniczych i zachęcenie do wnikliwego poznawania lektury, której motywem jest podróż. Młodzież przeczytała powieść Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”, następnie przygotowała szczegółowe mapy wędrówki Stasia i Nel, propozycje okładki do książki oraz makiety przedstawiające wybrane miejsca pobytu małych bohaterów. Podczas jednej z lekcji poszczególne grupy prezentowały efekty swojej pracy. Wszyscy byli zgodni co do tego, że w czasie zajęć połączyli wiadomości z różnych dziedzin i mieli możliwość wykorzystania swojej wiedzy w praktyce.

Lektury naszych rodziców stały się tematem projektu czytelniczego zrealizowanego w klasie VII. Uczniowie mieli za zadanie przeprowadzić wywiad ze swoimi rodzicami i efektami zdobytych informacji podzielić się z klasą.

Wszyscy uczestnicy projektu stwierdzili z satysfakcją, że czynność czytania książek nie była obca ich rodzicom i należy brać z nich przykład i częściej odwiedzać – zwłaszcza szkolną – bibliotekę, której księgozbiór jest w stanie sprostać różnym zainteresowaniom czytelników, zarówno młodszych jak i starszych wiekiem.
Dyskusje i rozmowy na temat książek okazały się interesującym tematem do rozmów z rodzicami a czas na nie poświęcony czasem bezcennym.

“Książka mojego dzieciństwa” była tematem przewodnim projektu czytelniczego zrealizowanego w kl. VIII. Każdy uczeń wykonał okładkę swojej ulubionej książki z dzieciństwa. Wśród prac pojawiały się głównie takie postacie jak Kubuś Puchatek, Franklin, a także Harry Potter i książka A. Chylińskiej “Labirynt Lukrecji”. Ósmoklasiści mieli możliwość wykazania się swoją inwencją twórczą. Mieli również okazję wymienić się z kolegami informacjami o tym, co czytają obecnie i co polecają do przeczytania