PEDAGOG SZKOLNY:

CZWARTEK  8.00-14.00

PIĄTEK   8.00 -10.00

Dziecko chce być dobre.

Jeśli nie umie- naucz. Jeśli nie wie-wytłumacz. Jeśli nie może- pomóż

Nie taki pedagog straszny jak go malują! Czyli – do czego i komu potrzebny jest pedagog szkolny?

Do pedagoga szkolnego może przyjść każdy, kto ma jakiś kłopot, a nie potrafi sobie z nim samodzielnie poradzić.

Czym zajmuje się pedagog?

Podstawową rolą pedagoga jest analiza sytuacji wychowawczej w szkole. Działania pedagoga nakierowane są na ochronę i poprawę sytuacji dziecka, zarówno w środowisku szkolnym jak i rodzinnym.  Pedagog jest więc przede wszystkim rzecznikiem dziecka. Jednak obszary jego działania obejmują wiele płaszczyzn życia szkolnego. Pedagog swoimi działaniami wspomaga: uczniów, rodziców i nauczycieli.

Do zadań pedagoga, między innymi, należy:

• Prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia przyczyn niepowodzeń edukacyjnych oraz wspierania mocnych stron uczniów.

• Diagnozowanie sytuacji wychowawczych w szkole w celu rozwiązywania problemów wychowawczych oraz wspierania rozwoju uczniów.

• Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb.

• Podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci
    i młodzieży.

• Minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku szkolnym
    i pozaszkolnym uczniów.

• Inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych.

• Pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów.

• Wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów
    w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

• Współpraca z różnymi instytucjami: Policją, Sądem Rodzinnym i Nieletnich, Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną i innymi instytucjami wspomagającymi rodzinę.

Kto i w jakiej sytuacji można skorzystać z pomocy pedagoga?

Drogi uczniu, zwróć się do mnie gdy:

• Czujesz się samotny, sądzisz, że nikt go nie rozumie.

• Masz problemy rodzinne.

• Nie możesz porozumieć się z nauczycielem.

• Masz trudności w nauce.

• Nie możesz odnaleźć się wśród kolegów i koleżanek w klasie.

• Chciałbyś zrobić coś dobrego dla innych.

• Chcesz podzielić się swoim sukcesem, radością.

• Potrzebujesz chwili wyciszenia i spokoju.

Przyjdź do pedagoga szkolnego z każdą sprawą, z którą nie potrafisz sobie poradzić.

Rodzicu, skorzystaj z porady pedagoga w przypadku gdy:

• Zauważysz problemy w nauce swojego dziecka o nieznanym podłożu.

• Pojawiają się niepokojące spostrzeżenia związane z procesem wychowania dziecka.

• Zauważyłeś nagłe, niepokojące zmiany w zachowaniu syna lub córki.

• Masz trudności w komunikacji z dorastającym dzieckiem.

• Dziecko komunikuje ci problemy w klasie.

• Pojawiły się problemy w rodzinie (problemy materialne, rozwód, przemoc, choroba, śmierć).

• Potrzebujesz rady, wsparcia w wychowaniu.

• Twoje dziecko przejawia wyraźne uzdolnienia i chcesz je rozwijać.

• Rodzina znalazła się w nowej sytuacji i zauważasz trudności dziecka w jej zaakceptowaniu.

Kontakt z pedagogiem

Zapraszamy do kontaktu przez dziennik elektroniczny oraz pod numerami telefonów: 343591032, 500262633.